september 2016 | Fredagskakan
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Fredagskakan

by Malin Sahlberg

Fredagskakan
Fredagskakan
Malin Sahlberg

En söt blogg med inspiration till fredagskakan och elvafikat så väl som kalas och andra festliga tillfällen!

Finalist i FolketsVal- Matbloggpriset 2018 och nominerad till Årets bak- och dessertblogg hos Matbloggpriset 2016.
Kontakta mig gärna på fredagskakan@outlook.com

  • Bloglovin
  • Instagram
  • Nouw

Sök

Instagram @fredagskakan

Instagram fredagskakanInstagram fredagskakanInstagram fredagskakanInstagram fredagskakanInstagram fredagskakanInstagram fredagskakanInstagram fredagskakan

Kategorier

  • Bakelse
  • Blåbär
  • Brownie
  • Brunch
  • Bröd
  • Bröllop
  • Bröllopstårta
  • Bullar
  • Bär
  • Cheescake
  • Choklad
  • Citrus
  • Cookies
  • Cupcakes
  • Curd, marmelad, sylt & saft
  • Dansukker
  • Dekorerade tårtor
  • Dessert
  • Dryck
  • Efterrättspizza
  • Enkelt
  • Fredagskakan
  • Fredagskakan tipsar
  • Fredagskakanssommarfika
  • Frukost
  • Frukt
  • Glass
  • Glasstillbehör
  • Glutenfritt
  • Godis
  • Hallon
  • Halloween
  • Huset på landet
  • Hälsosammare recept
  • I köket
  • Inredning
  • Jordgubbar
  • Jul & Advent
  • Kaffe
  • Kex
  • Kladdkaka
  • Knäckebröd
  • Kondiskaka
  • Laktosfritt
  • Långpannekaka
  • Macarons
  • Maträtter
  • Mellanmål
  • Mjuka kakor
  • Mousse- och pannacottatårtor
  • Muffins
  • Mug cake
  • No bake
  • Nötter
  • Paj
  • Pannacotta, Mousse
  • Praliner
  • På grillen
  • Påsk
  • Rabarber
  • Röror
  • Saffran
  • Samarbete
  • Samarbete med Photoartbyjess
  • Semlor
  • Skaldjur
  • Småkakor
  • Smörgåstårta
  • Sockerkaka
  • Sommar
  • Tema Skördefest
  • Tårtfyllningar
  • Tårtor
  • Vetebröd
  • Våfflor, pannkakor m.m.
  • Äggfritt
  • Äpplen
  • Önskerecept

Mormors moccatårta

torsdag, 29 september, 2016, 04:00

Hej hallå!
Vet ni vad det är för dag idag? Jag hoppas det, för det här är en riktigt viktig dag som absolut ska firas, det är nämligen KAFFETS DAG! Alltså en väldigt viktig dag att uppmärksamma tycker jag. För utan kaffe.. nej jag vill inte ens tänka tanken på hur det hade varit. Kaffe är livet ;-p eller vad tycker ni? Eller är det så att ni är tedrickare hela bunten som tittar in här och inte alls tänkte göra något av denna dagen.

Oavsett om man inte dricker kaffe eller inte så kanske dagens recept kan passa ändå? Det här receptet kallar jag för mormors moccatårta för det är så jag känner det men när jag fotade av det hemma hos mormor i recept boken så stod det Ullas moccatårta så det är nog så att receptet kommer från mormors moster. Med andra ord ett väl beprövat recept inom släkten. En kopp riktigt fint kaffe och en bit moccatårta kan väl vara ett bra sätt att fira kaffets dag eller egentligen vilken dag som helst med!

Kram på er<3


Alla de fina bilderna har söta Jessie tagit (Photoartbyjess)

Ingredienser

Botten
2 st ägg
1,25 dl strösocker
1 tsk bakpulver
1,25 dl vetemjöl
3 msk starkt kallt kaffe

Gräddning: 150 grader, ca 20 minuter

Marängbotten
2 st äggvitor
1,25 dl strösocker

Gräddning: 100 grader, ca 100 minuter

Frosting
3 dl vispgrädde
6 msk strösocker
2 msk starkt kallt kaffe


Gör så här:

Marängbotten- Vispa äggvitorna till ett vitt skum. Tillsätt strösockret och fortsätt vispa till ett hårt, fast skum.Bred ut marängsmeten till en rundel på en ugnsplåt med bakplåtspapper, 20-22 cm i diameter(det ska vara samma storlek som formen den mjuka botten gräddas i). Grädda bottnen i nedre delen av ugnen i 100–110 min. Låt dem kallna på plåten.

Botten- Vispa ägg och socker vitt och poröst. Vänd sedan ner mjöl, bakpulver och rör sist ner kaffet. Blanda till en jämn smet och häll sedan den i en smörad och bröad springform (ca 20-22 cm i diameter). Grädda den i ca 15-20 minuter. Kåt den svalna, dela sedan i två bottnar.

Frosting- Blanda ihop grädde, socker och kaffe och visp till ordentlig vispgrädde.​ 

Montering- Lägg en av den mjuka bottens del på ett serveringsfat eller tårtbricka. Lägg på ca 1/3 av frostingen och lägg sedan på marängen och en till 1/3 av frostingen, lägg på sista delen av den mjuka botten och avsluta med att fördela den sista delen av frostingen på toppen och runt om hela tårtan. Garnerna med choklad och maränger. 



  • Samarbete med Photoartbyjess , Tårtor, Kaffe

Gillar

Kommentarer

Boho bröllop

tisdag, 27 september, 2016, 04:15

Godmorgon!
Idag tänkte jag visa er en massa vackra bilder från den bröllopsfotografering jag fick möjlighet att vara med på en dag i augusti. Till den fotograferingen gjorde jag min första trevåningstårta och första bröllopstårta. Eller det kanske inte riktigt räknas som just bröllopstårta eftersom ingen gifte sig utan allt var ju bara regisserat för just fotograferingen. Men oavsett lika kul både att göra tårtan och vara med under dagen. Jag var bra nervös för hur tårtan skulle hålla ihop, varje våning blir rätt tung och eftersom jag inte gjort någon så stor tårta innan var det inte självklart hur mycket stödpinnar jag skulle ha mellan varje våning men som tur var så höll den ihop under hela dagen. Kan det var så kanske att det faktum att jag är byggnadsingenjör hjälper till en hel del i just konstruktionstänket till våningstårtor...

Det var många härliga kreativa människor inblandade i dagen. Det var superduktiga fotografen Emelie som hade styr upp allt och planerat denna bröllopsfotografering. Det är alltså hon som har tagit alla fina bilder i detta inlägget. Vill ni se mer av hennes foton hittar ni hennes hemsida HÄR. Underbara Jessie som jag hänger med lite då och då med stod för stylingen. Hon tar också fantastiska bilder så titta in på hennes instagram om ni inte gjort det innan, den hittar ni HÄR. Johanna ordnande med underbara buketter och blommor. Henne hittar ni också på instagram HÄR. Printoteket hade ordnat med fina trycksaker och dem hittar ni HÄR om ni vill se mer av deras arbete.

  • Bröllopstårta, Bröllop

Gillar

Kommentarer

Äppelpaj med knäck

söndag, 25 september, 2016, 18:53

Godkväll!
Söndagkväll och det är dags att ladda om inför en ny arbetsvecka. Jag känner mig inte riktigt sugen för det, hade velat ha minst två lediga dagar till just nu. Dels för jag har massa projekt hemma, rensar ut och grejar med saker som hade varit skönt att bli klar med och dels för att jag har en del bloggprojekt som jag önskar jag hade lite extra tid för att slippa nattbakning framöver. Men men nu är det arbetsvecka som väntar, det blir nog bra det med.

Jag utlovade ju mitt favoritrecept när det kommer til äpplen i ny tappning tidigare idag och det kommer nu, jag har ersatt en del av sockermängden med moscavadosocker för att öka på den knäckiga smaken och det blev om möjligt ännu godare än orginalreceptet

Ingredienser
5 st äpplen
5 dl vetemjöl
2 dl moscavado socker
3 dl strösocker
1 tsk salt
2 tsk bakpulver
2 st ägg
200 g smör

Gräddning: 175 grader, ca 40 minuter

Gör så här:
Skala och kärna ur äpplen. Skär dem i klyftor och lägg i en form. Smält smöret och ställ det åtsidan. Blanda mjöl, socker, bakpulver och salt. Vispa upp äggen och blanda i dem och det smälta smöret i mjölblandningen. Rör så det blir en jämn smet. Täck äpplena med smeten och grädda i ugnen.

Servera med en riktigt god vaniljsås eller glass.

Happy Baking!
/Malin

  • Äpplen, Frukt, Paj

Gillar

Kommentarer

  • mytasteus.com

Fredagskakan

  • Gå till Profil
  • Gå till Startsidan
  • Gå till RSS
  • Gå till Sitemap

Blogga på Nouw

  • Skapa konto
  • Tjäna pengar på din blogg
  • Tagga produkter med Metapic
  • Flytta din blogg till Nouw

Bloggar

  • Allmänt
  • Annat
  • Design & inredning
  • Foto
  • Föräldraskap
  • Hästar & ridsport
  • Mat & recept
  • Mode
  • Personligt
  • Resor & utland
  • Sport
  • Träning & hälsa

Nouw

  • Magazine
  • Allmänna villkor
  • Sekretesspolicy
  • Kakor
  • Kontakta oss
  • Hjälp
  • Driftinformation
  • Build: 2021-02-15 15:41